Бурсит

Головна | Лікування | Бурсит

 

 

 

Визначення бурситу

 

Під бурситом зазвичай розуміють запалення синовіальної сумки, яке супроводжується скупченням рідини в її порожнині, в результаті виникає біль, а зовні - набряк, обмеженість рухливості суглоба, підвищенням місцевої температури тканин, розташованих над ураженим суглобом.

Сумки мають вигляд мішечків, заповнених особливої ​​рідиною. Знаходяться вони там, де частини тіла найбільш часто піддаються тертю і тиску. Іншими словами, вони знижують тертя між тканинами і захищають їх від надмірного тиску і ударів. Тому розташовуються вони між кістками, сухожиллями, м'язами. Найчастіше уражаються ті суглоби, які відчувають підвищені навантаження, т. Е. Плечовий, колінний і тазостегновий. Нерідко бурсит виникає в області ахіллового сухожилля.

Це досить поширене захворювання, і частіше за інших страждають від нього спортсмени. Як правило, запалення синовіальної сумки проходить самостійно протягом одного - двох днів, досить лише надати ураженого суглобу спокій. Та й особливої ​​загрози станом здоров'я це захворювання не становить. Однак повторні травми нерідко стають причиною розвитку хронічного бурситу - захворювання, основними ознаками якого стають сильний біль і труднощі при русі. При хронічному бурситі нерідко в стінках сумки формуються спайки, і тоді полегшити страждання можна лише шляхом хірургічного видалення сумки в цілому.

 

Види бурситів

Бурсит бруцеллезний розвивається при кістково-суглобовому перебігу бруцельозу, частіше за інших при цій формі уражаються колінні і ліктьові суглоби. Для бруцельозного бурситу характерна схильність до рецидивів.

Бурсит вапняний - хронічний характеризується скупченням в просвіті сумки серозно-фібринозного ексудату і відкладенням в грудках фібрину солей кальцію, також солі кальцію відкладаються і в стінці синовіальної сумки.

Бурсит пролиферирующий проявляється хронічним розростанням в стінці сумки грануляційної тканини.

Бурсит професійний зазвичай розвивається в результаті постійного механічного тиску або при тривалому збереженні вимушеної робочої пози (бурсит ліктьового суглоба у водіїв - далекобійників).

Бурсит антескапулярний хрусткий вражає синовіальну сумку, розташовану на передній поверхні лопатки або на задній поверхні ребер. Для цієї форми характерне утворення серозно-фібринозного ексудату.

 

Симптоми бурситу

Запідозрити бурсит можна, якщо спостерігаються такі симптоми, як обмеженість рухливості, біль і набряклість ліктьового суглоба. Шкіра на лікті виглядає почервонілий і гарячіша на дотик, ніж температура решти поверхні тіла.

Бурсит буває гострим, тоді захворювання розвивається швидко, симптоми з'являються раптово і швидко сходять на «ні», а також хронічним.

Початок гострого бурситу завжди супроводжується сильним болем, що підсилюється при русі. Виникає біль в тому місці, яке є проекцією запаленого суглоба. Найчастіше, над ураженої областю добре помітні набряк і почервоніння, а також значне підвищення місцевої температури.

Біль при хронічному бурситі менш сильна, однак, триває запалення довше. Часом тканина, поступово розростається навколо суглоба, міцно з'єднує кістки, при цьому викликаючи постійне обмеження руху суглоба. При хронічній формі бурситу плечового суглоба нерідко також виникають кальцієві відкладення. Часом хронічний процес загострюється. Загострення супроводжується збільшенням в порожнині сумки кількості рідини, що може призвести до формування відокремленої кістозної порожнини - гігроми.

При огляді помітно згладжування контурів плеча, і візуально рівномірний припухання дельтоподібного м'язи. При більш значних розмірах припухлості вона поширюється по зовнішній поверхні плеча. Пальпація горбка плечової кістки викликає різкий біль.

Гострий бурсит в ліктьовому суглобі частіше розвивається як результат механічної травматизації, наприклад, у граверів або годинникарів, а також інфікуванні ліктьовий сумки. Сумка помітно збільшується в розмірах і має напівсферичну форму. При інфікуванні з'являється різка хворобливість, почервоніння шкіри над областю ліктьового відростка, місцевим підвищенням температури.

Найбільш важкий перебіг має бурсит тазостегнового суглоба. Запалення частіше виникає в глибоко розташованої клубово-Гребешкова сумці, яка знаходиться між м'язами і капсулою суглоба капсулою. Рідше зустрічається бурсит поверхневої і глибокої сумки великого рожна.

При обмацуванні виявляється хвороблива, пружна припухлість під пахової зв'язкою. Подібні симптоми і тяжкість клінічних ознак нерідко призводить до того, що бурсит помилково приймають за гнійне запалення тазостегнового суглоба.

На відміну від артриту для бурситу характерна відносно несильний болючість при згинанні і привида стегна, повна безболісність при навантаженні на всю поверхню хворий кінцівки, а також освіту нижче пахової зв'язки стегна припухлості.

 

 

 

Діагностика бурситу

 

Для диференціальної діагностики ураження підшкірної і глибокої сумок великого вертіла необхідно провести рух стегном назад. При ураженні підшкірної сумки при русі назад її зміщення не відбувається. У коліні частіше запалюються підшкірна, подсухожільная і подфасціальной преднадколенніковая сумки, що викликає різкий місцевий набряк, флюктуацию і підвищення температури.

Діагностувати підколіннийм'яз бурсит складно внаслідок досить глибокого розташування сумки. Характерними симптомами є незначне обмеження рухів і терпимий біль в суглобі.

Часто в силу надмірних навантажень і отримання різних травм бурсит розвивається в області стопи. З'являється він запаленням ахіллового сухожилля (ахіллобурсіта) - в області п'яткової бугра з'являється хвороблива припухлість, яку необхідно відрізняти від «п'яткової шпори».

При туберкульозному бурситі, який може ускладнюватися утворенням свищів, в більшості своїй уражаються глибокі суглобові сумки.

Діагностика бурситу включає огляд і ретельне обстеження проблемного та інших, особливо симетричних суглобів. Особливим значенням володіє діалог лікаря з пацієнтом, оскільки в його ході нерідко вдається з'ясувати причину розвитку хвороби і її характер.

Для того щоб виявити рідина в сумці і інші зміни лікар призначає ультразвукове дослідження суглоба і розташованих поблизу навколосуглобових тканин. У складних і незрозумілих випадках застосовується магнітно-резонансна томографія.

Специфічна лабораторна діагностика не розроблена, за результатами звичайних аналізів лікар може підтвердити або відкинути присутність запалення, або з їх допомогою зрозуміти причини, що викликали запалення суглобової сумки.

 

Причини бурситу

Слід враховувати, що точних причин, що викликали розвиток бурситу, встановити можна не завжди. Це можуть бути надмірне навантаження на суглоб, травми, систематично повторювані рухи, невеликі, але часті удари або тиск, а також різні, наприклад, інфекційні захворювання суглобів.

До найбільш вірогідним причин розвитку захворювання фахівці відносять ушкодження і перевантаження суглоба, а також різке підвищення фізичної активності; інфекції; скупчення солей кальцію в сухожиллях; запалення суглобів і подагра.

 

 

 

Профілактика бурситу

 

Основне - уникати пошкоджень. Застосування захисних пристосувань і контроль над навантаженням на м'язи. При заняттях спортом обов'язкове «розігріває» розминка. Ставитися до свого здоров'я слід, якомога уважніше, а при перших ознаках відхилень необхідно звернутися в профілактичний центр "ВінПрофіМед.

 

Терапія бурситу

Консервативне лікування бурситу

Гострі бурсити, як правило, добре лікуються консервативними методами, і хірургічне втручання не потрібно.

Під час появи гострого болю важливо дотримуватися спокою. Для повного знерухомлення суглоба з успіхом використовуються бандажі та інші фіксатори, однак, без консультації лікаря використовувати їх не можна. Іноді більш ефективної для зняття болю є компресія - використовуючи еластичні бинти, уражений суглоб стискається, біль слабшає. Деяке полегшення хворі відчувають при піднесеному положенні суглоба.

Для зменшення хворобливості призначаються протизапальні препарати. Це можуть бути місцеві анестетики з глюкокортикоїдами (наприклад, новокаїн з гідрокортизоном), які вводяться в запалену суглобову сумку. Якщо бурсит носить інфекційний характер, для лікування використовують найбільш активні антибіотики.

 

Оперативне лікування бурситу

Лікування хронічного бурситу оперативне, в ході втручання видаляють кальцієві відкладення, якщо вони занадто великі і сприяють появі постійних неприємних відчуттів або перешкоджають руху. Якщо розрослися тканини блокували рух суглоба, може застосовуватися його розробка під дією наркозу.

 

 

Лікування бурситу за допомогою ЕУХТ

 

Для терапії бурситів медичний центр "ВінПрофіМед" пропонує метод ударно-хвильової терапії. Для абсолютного лікування бурситу може знадобитися від чотирьох до шести сеансів, тривалість лікування визначається ступенем і тяжкістю захворювання. Зазвичай інтервал між сеансами від трьох до шести днів, при цьому за один сеанс рекомендується півтори тисячі імпульсів високого рівня енергії.

Метод ударно-хвильової терапії з успіхом застосовується для лікування будь-яких видів бурситів і може вважатися відмінною заміною хірургічного втручання, оскільки не викликає загального згубного впливу на організм в цілому і не призводить до грубих локальних порушень тканин.