Пошкодження зв'язок

Головна | Лікування | Пошкодження зв'язок

 

 

Повреждения связок

Причини пошкодження зв'язок

 

Зв'язки і сухожилля в опорно-руховому апараті людини скріплюють між собою кістки і суглоби і мають колагенову основу. Колаген забезпечує міцність кріплень і гнучкість при русі, але не має еластичність, тобто, зв'язки і сухожилля практично не тягнуться. Звичайно, при систематичних навантаженнях на розтяжку протягом певного часу їх можна трохи розтягнути, але якщо виникає ситуація, в якій зв'язка різко піддається розтягування, то вона рветься. Це і є найпоширеніші ушкодження зв'язок - розтягнення (по суті, це не розтягнення, а частковий надрив або повний розрив зв'язкових «ниток»).

Розтягування такого роду класифікуються на три ступені тяжкості:
• Перша ступінь - виведення з ладу менше 25% волокон зв'язки, супроводжується помірним болем.
• Друга ступінь - від 25% до 75% втрати зв'язкових волокон, травмована м'яз болісно скорочується, тривала біль відчувається навіть під час спокою.
• Третя ступінь - більше 75% або повний розрив зв'язок і сухожиль, супроводжується сильним болем, травмована м'яз не скорочується.

 

Реабілітація при пошкодженні зв'язок

Процес загоєння триває в залежності від ступеня тяжкості травми і становить від однієї до восьми тижнів. Реабілітація травмованих сухожиль і зв'язок також досить довготривала і проводять її в спеціалізованих лікувальних центрах, наприклад, таких як лікувально - реабілітаційний центр "ВінПрофіМед". Період реабілітації можна розділити на три етапи. На першому, початковому етапі, зазвичай фіксують пошкоджену частину шинами, гіпсовими пов'язками, попередньо знявши набряк холодом. Якщо немає запалення, на першому етапі важливо знерухомити уражений суглоб, знявши все навантаження на нього і мінімізувавши рух.

 

Можливі ускладнення при пошкодженні зв'язок

При надмірному навантаженні на суглоб, в останньому може виникнути бурсит.

Бурсит - це навколосуглобна сумка, «мішечок», наповнений навколосуглобовною рідиною. Рідина зменшує тертя між суглобовими елементами. При надмірному «використанні» суглоба кількість рідини зменшується, бурса може запалитися від посилення «сухого» тертя, в цьому випадку і виникає бурсит. Обсяг рухів у цьому місці обмежується і будь-який рух супроводжується болем, виникає набряк. Найбільш схильні до бурситу плечові і колінні суглоби, особливо, у людей, які в силу своєї діяльності, максимально їх навантажують. Лікування бурситу проводиться зазвичай консервативними методами (знерухомлення суглоба фіксують пов'язками, зменшення набряку). І лише в крайніх, важких випадках лікар дає свідчення для операційного видалення ураженої бурси.

 

Тендиніт - хвороба сухожиль, яка за симптомами нагадує просто м'язовий біль. Насправді ж, тендиніт - це запалення від мікронадриву близько або всередині сухожилля і тягнеться він без лікування дуже довго, супроводжуючись ниючим м'язовим болем. Особливо поширений тендиніт ахіллового сухожилля - запалення товстого сухожилля, що з'єднує п'яту і литковоий м'яз. Найбільш часто тендиніт виникає у спортсменів, які займаються бігом, особливо, на довгі дистанції, стрибунів. Важливо, вчасно діагностувати тендівіт і вчасно зняти навантаження з пошкодженого сухожилля. Лікування тендинітів, в основному, проводиться із застосуванням протизапальних, знеболюючих засобів, фізіотерапевтичних процедур, мінімалізації руху ураженої ділянки. У рідкісних випадках потрібне хірургічне втручання. Спеціалізовані центри, наприклад, медичний центр "ВінПрофіМед" застосовують лікування бурситів екстракорпоральною ударно - хвильовою терапією, чотирьох - шести сеансів буває досить для повного лікування.